12 نقش ماندگار سینما که تام هنکس رد نموده است!

به گزارش وبلاگ گفتگوی آفاق، وقتی اسم تام هنکس را می شنویم، ناخودآگاه به یاد بی شمار شخصیت به یادماندنی و دوست داشتنی می افتیم که این بازیگر محبوب به آن ها جان بخشیده است. یاد عروسک گاوچرانی می افتیم که وفاداری و مسؤولیت پذیریش دل خیلی ها را شاد نموده، یاد فریادهای مردی تنها در جزیره ای دور افتاده که تنها دوست و همراهش (توپی به نام ویلسون) را صدا می زد و یاد فرمانده ای مهربان و دلسوز که برای نجات سرباز رایان خودش را فدا کرد. کارنامه تام هنکس پر است از فیلم ها و نقش های دلنشین و زیبا و محبوب و مهم.

12 نقش ماندگار سینما که تام هنکس رد نموده است!

ولی در کنار این همه فیلم خوب، تعدادی نقش هم وجود دارند که تام هنکس به دلایلی پیروز به ایفای آن ها نشد. برخی هایشان فیلم های خیلی پیروزی شدند و برخی هم شکست های سنگینی خوردند. در طول سال های مختلف، این بازیگر برنده دو اسکار فرصت بازی در آثار محتلف و از ژانرهای متنوعی را از دست داد، حالا چه با قصد قبلی و چه به دلیل تداخل برنامه هایش. از علمی تخیلی های مهم تا درام هایی که آرزوی هر بازیگری بود که در آن ها حضور داشته باشد.

  • 10 فیلم تام هنکس که همه باید ببینند!

هرکسی آرزوی دارد با تام هنکس کار کند، ولی فیلم هایی که در ادامه معرفی می کنیم بنا بر دلایلی پیروز نشدند او را کنار خودشان داشته باشند.

12. نقش فیل کانرز در فیلم روز موش خرما (Groundhog Day)

بیل موری هم مثل تام هنکس شخصیت مطرح و به یاد ماندنی در کارنامه بازیگریش دارد. موری با جذابیت ویژه و شوخ طبعی دست نیافتنی و صریحش در سال های اولیه دهه 80 به سینما معرفی گردید و خیلی زود راهش را به فیلم های محبوب و پروژه های پربیننده باز کرد.

ولی نزدیک بود یکی از مشهورترین نقش هایی که بازی کرد را به ستاره دیگری بدهند. کمدی کلاسیک روز موش خرما به کارگردانی هارولد رمیس که در سال 1993 اکران شد. رمیس در مصاحبه هایی گفته است که اولین انتخابش برای بازی در این فیلم تام هنکس بوده است. تام هنکس بعدها به رمیس گفته: در این فیلم تماشاچی باید منتظر باشد تا شخصیت اصلی تغییر کند و از آدمی بداخلاق به آدمی خوب و مهربان تبدیل گردد. ولی من همواره نقش آدم های خوب را بازی می کنم و اگر من را انتخاب می کردی این تغییر خیلی به چشم نمی آمد. ولی بیل موری پشت و جلوی دوربین شخصیت پر شیطنتی دارد و مخاطب با دیدنش نمی داند چه انتظاری داشته باشد و غافلگیر می گردد.

البته تام هنکس هم در آن موقع بیکار نبود و مشغول بازی در فیلم فیلادلفیا شد که به خاطر اسکار گرفت؛ هم زمان بی خواب در سیاتل را هم در همان سال بازی کرد.

11. نقش هری برنز در فیلم وقتی هری سالی را دید (When Harry Met Sally)

احتمالا در سینما هیچ زوجی به اندازه هری برنز و سالی آلبرایت شناخته شده نیستند.

شیمی حیرت انگیز بیلی کریستال و مگ رایان در تمام دقایق فیلم باعث شد تا تعدادی از بهترین و به یاد ماندنی ترین لحظات ژانر کمدی رمانتیک در همین فیلم شکل بگیرد.

ولی بیلی کریستال تنها بازیگری نبود که برای نقش هری در نظر گرفته بودند. تعدادی از بزرگترین و مشهورترین نام های هالیوود بین کاندیدهای نقش هری قرار داشتند؛ کسانی مثل هریسون فورد، مایکل کیتون، جف بریجز و بیل موری.

ولی پیش از آنکه در نهایت نقش را به بیلی کریستال پیشنهاد دهند، تام هنکس آن را رد نموده بود و فرصت بازی در مقابل مگ رایان را از دست داد. ولی بعدها در فیلم هایی مثل بی خواب در سیاتل و ای میل داری با او همبازی شد. گویا هنکس در آن موقع حس می کرد ایده فیلم کمی سبک و ساده است.

کریستال نقش را از آن خود کرد و نامزد گلدن گلوب هم شد. او در ادامه فعالیت های حرفه ای خود جهت تام هنکس را ادامه داد و صداپیشگی یکی از کاراکترهای انیمیشنی پیکسار یعنی مایک وازوفسکی در کمپانی هیولاها را به عهده گرفت.

10. نقش اندی دوفرین در فیلم رستگاری در شاوشنک (The Shawshank Redemption)

مثل خیلی دیگر از فیلم های این لیست، تام هنکس بازی در رستگاری در شاوشنک را رد کرد تا به فیلم دیگری برسد.

وقتی فرانک دارابونت تصمیم گرفت اقتباسی سینمایی از رمان کوتاه استیفن کینگ بسازد، برای نقش اصلی فیلم یعنی اندی دوفرین سراغ گزینه های آشنای زیادی رفت؛ تام کروز، کوین کاستنر و البته تام هنکس. همگی به دلایل مختلفی نقش را رد کردند. تام کروز تمایلی نداشت زیر دست کارگردانی تازه کار برود، کوین کاستنر داشت مشغول بازی در دنیای آب (Waterworld) می شد و هنکس هم تصمیم گرفت به جای این فیلم در فارست گامپ بازی کند.

تام هنکس رفت تا دومین اسکارش را با فارست گامپ بگیرد و نقش اندی دوفرین به تیم رابینز رسید. فیلمی که رتبه اول را در بین فیلم های برتر IMDb از آن خود نموده است.

پس انگار در نهایت به نفع همه شد. البته به جز کوین کاستنر که به احتمال زیاد حسرت زیادی خورده که فیلمی ماندگار مثل شاوشنک را از دست داد و در دنیای آب بازی کرد.

9. نقش جک تراوِن در فیلم سرعت (Speed)

تام هنکس در طول سالیان درازی که بازیگری نموده، در ژانرهای متنوع زیادی ظاهر شده است و تقریبا در هر ژانری خوش درخشیده.

ولی با این حال وقتی به فیلم های هیجان انگیز و اکشن و نفس گیر می رسیم، تام هنکس اولین اسمی نیست که به خاطرمان می آید و استودیوها هم او را برای این ژانر در نظر نمی گیرند. ولی کارگردان فیلم سرعت جان دی بونت در ابتدا قصد داشت تام هنکس را برای نقش پلیس شجاع و قهرمان فیلمش انتخاب کند و هنکس را به دنبال اتوبوسی بفرستد که اگر سرعتش زیر 50 مایل بر ساعت می رفت منفجر می شد.

ولی هردوی تام ها (هنکس و کروز) بازی در این فیلم را رد کردند و راه برای کیانو ریوز باز شد که ستاره ای تازه نفس بود. این اکشن تریلر تماشایی کیانو ریوز را به عنوان قهرمان اکشن به سینما معرفی کرد و جهت را برای او هموار کرد تا در نهایت به فیلم های ماتریکس رسید. حالا هم که در جان ویک بزن بهادری شکست ناپذیر شده است.

تام هنکس اما هنوز هم به عنوان بازیگر فیلم های اکشن شناخته نمی گردد و ترجیح می دهد هیجان و دلهره را در درام های جنگی و فیلم های مثل راز داوینچی تجربه کند.

8. نقش ریچارد نیکسون در فیلم نیکسون (Nixon)

این یک نمونه ویژه بود چون تام هنکس مدتی قرارداد داشت تا در فیلمی دیگر نقش رییس جمهور ریچارد نیکسون را بازی کند، در پروژه ای برای دیزنی به نام تعصب ریچارد نیکسون (The Passion of Richard Nixon). اگرچه این فیلم هیچ وقت به مرحله فراوری نرسید و رنگ پرده را هم ندید.

وقتی اولیور استون تصمیم گرفت داستان زندگی سی و هفتمین رییس جمهور ایالات متحده را در فیلمش روایت کند، از پروژه کنسل شده تام هنکس با خبر بود و برای همین سراغ او رفت تا نقش نیکسون را برایش بازی کند.

ولی هنکس معتقد بود در آن موقع مناسب نقش نیکسون نیست و آنتونی هاپکینز به جای او آمد و نقش ریچارد نیکسون منحصربه فرد را برای اولیور استون بازی کرد. با اینکه نیکسون اولیور استون در گیشه شکست سنگینی خورد، در مراسم اسکار سال 1995 نامزدی بهترین بازیگر نقش اول را نصیب آنتونی هاپکینز کرد. در سویی دیگر تام هنکس مشغول صداپیشگی وودی در پیروز ترین مجموعه فیلم انیمیشنی تمام دوران یعنی داستان اسباب بازی بود و هم زمان در آپولو 13 ران هاوارد سراغ ماجراجویی هایی فضایی می رفت.

7. نقش بیل قصاب در فیلم دار و دسته های نیویورکی (Gangs Of New York)

با اینکه الان تصور هر بازیگر دیگری به جز دنیل دی لوئیس در نقش بیل قصاب برایمان ناممکن است، ولی در مقطعی که قرار بود فرایند ساخت دار و دسته نیویورکی را کلید بزنند تعدادی نام مطرح دیگر به میان آمده بود. رابرت دنیرو و ویلم دفو در مقاطع مختلف برای ایفای نقش بیل انتخاب شده بودند. طبق گفته اسکورسیزی، تام هنکس هم از فیلم نامه خوشش آمده بود ولی به دلیل تداخل برنامه هایش با جاده ای به سوی تباهی (Road to Perdition) سام مندس پیروز به حضور در فیلم نشد.

تام هنکس علاقه زیادی به دراک جنایی سام مندس پیدا نموده بود و با کاراکتر مایکل سولیوان آن فیلم حسابی احساس نزدیکی می کرد. او در جایی گفته: واقعا این مرد را درک می کردم. اگر بچه داشته باشید می دانید که در چه موقعیت احساسی پیچیده و ویرانگری گیر افتاده اید.

در نهایت نقش به دنیل دی لوئیس رسید و او هم کاراکتری حیرت انگیز خلق کرد که به خاطرش باری دیگر نامزد اسکار شد. حضور تام هنکس هم در جاده ای به سوی تباهی واکنش مثبت منتقدان را به همراه داشت و همه بازی او را در کنار پل نیومن و دنیل کرگ ستودند. بنابراین هردوی این بازیگرها در سال 2002 پیروزیت های زیادی کسب کردند.

6. نقش جری مگ وایر در فیلم جری مگ وایر (Jerry Maguire)

تام کروز خودش بارها در موقعیتی قرار گرفته که پیشنهاد نقش های مختلف در فیلم های معروفی را رد نموده است، ولی ماجرا در این مورد به خصوص برعکس پیش رفت و نزدیک بود تام کروز فرصت بازی در یکی از نقش های به یاد ماندنی خودش را به خاطر تام هنکس از دست بدهد.

کمرون کرو نویسنده و کارگردان وقتی فیلم نامه جری مگ وایر را می نوشت فقط یک نفر را برای این نقش در ذهن داشت؛ تام هنکس. ولی وقتی انتها نگارش فیلم نامه را به انتها رساند، تام هنکس امکان حضور در فیلم را نداشت.

کرو در مصاحبه ای که در سال 1997 با مجله امپایر داشت می گوید: آن قدر نوشتن فیلم نامه را طول دادم که وقتی تمام شد، تام هنکس دیگر یک مرد 35 ساله نبود. وقتی فیلم نامه به دستش رسید تقریبا چهل سال سن و دو جایزه اسکار داشت و قصد داشت سراغ کارگردانی برود.

همان طور که همگی می دانیم، نقش جری مگ وایر در نهایت به تام کروز رسید و او هم یکی از کاراکترهای ماندگار کارنامه سینمایی اش را به نمایش گذاشت. همچنین نامزدی اسکار را هم برای او به ارمغان آورد و به خاطرش برنده گلدن گلوب در بخش بهترین بازیگر مرد نقش اصلی کمدی یا موزیکال شد.

هنکس بعدها گفت: الان وقتی به فیلم نگاه کنیم می فهمیم به جز تام کروز هیچ بازیگر دیگری نمی توانست جری مگ وایر را بازی کند.

5. نقش جک پاول در فیلم جک (Jack)

نقشی که در این فیلم برای تام هنکس در نظر گرفته بودند و در نهایت به رابین ویلیامز رسید، شباهت زیادی به یکی دیگر از فیلم های تام هنکس یعنی بزرگ (Big) داشت؛ این ایده که پسربچه ای در بدن یک مرد بزرگسال اسیر شده باشد.

اصلا بازی تام هنکس در همان فیلم پنی مارشال بود که فرانسیس فورد کاپولا را ترغیب کرد برای نقش جک پاول سراغ هنکس برود. داستان فیلم درباره پسری بود که سرعت رشدش چهار برابر بچه های دیگر بود. ولی تام هنکس دلش نمی خواست این نقش را تکرار کند. برای همین رابین ویلیامز را برای جک آوردند. نکته جالب تر و عجیب تر این است که وقتی قرار بود بزرگ را بسازند، قبل از هنکس سراغ رابین ویلیامز رفته بودند و او نقش را رد نموده بود.

متأسفانه جک فیلم پیروزی نشد و در قیاس با بزرگ که در دنیا محبوب و مشهور بود، اثری کم مایه و تلف شده به نظر رسید که نام های بزرگ پشتش هم نتوانستند نجاتش دهند.

حالا می فهمیم که تصمیم تام هنکس برای رد کردن این نقش چقدر هوشمندانه بوده است.

4. نقش سرهنگ دوم گوردون تال در فیلم خط باریک سرخ (The Thin Red Line)

در سال 1998 انگار بازار انتخاب تام هنکس برای بازی در فیلم های جنگی حماسی حسابی گرم بود. تام هنکس در نهایت به پروژه استیون اسپیلبرگ یعنی نجات سرباز رایان پیوست، ولی برای بازی در یکی دیگر از فیلم های جنگی در آن موقع هم در نظر گرفته شده بود.

ترنس مالیک پیش از آنکه نقش سرهنگ گوردون تال را به نیک نولتی بسپارد، قصد داشت تام هنکس را برای این نقش انتخاب کند. ولی تام هنکس مشغول نجات سرباز رایان شده بود و با حفظ احترام، بازی در فیلم مالیک را رد کرد.

تام هنکس تنها تامی نبود که پیشنهاد بازی در فیلم ترنس مالیک را رد کرد. تام سیزمور هم ترجیح داد به جای بازی در درام جنگی مالیک، به سربازان فیلم اسپیلبرگ بپیوندد.

با اینکه خط باریک سرخ پیروزیت های چشمگیری کسب کرد و نامزد چند اسکار هم شد، ولی نجات سرباز رایان 5 جایزه اسکار را از آن خودش کرد؛ از جمله اسکار بهترین کارگردانی برای استیون اسپیلبرگ و برای تام هنکس هم یک نامزدی اسکار دیگر داشت. بین مخاطبان و سینمادوستان هم نجات سرباز رایان صندلی ویژه ای دارد و کمتر فیلم بینی پیدا می گردد که عاشق این فیلم نشده باشد.

3. نقش جک استانتون در فیلم رنگ های اصلی (Primary Colours)

سال 1996 سال به شدت شلوغی برای تام هنکس بود و برای همین اگر برای پروژه ای بهانه می آورد و می گفت نمی رسم و مشغول کارهای دیگر هستم، کسی به او خرده ای نمی گرفت.

ولی وقتی نوبت به فیلم رنگ های اصلی مایک نیکولز رسید، رسانه ها بهانه او را مبنی بر اینکه سرش شلوغ است باور نکردند و عده ای می گفتند تام هنکس به این دلیل پیشنهاد بازی در رنگ های اصلی را رد نموده که با رییس جمهور بیل کلینتون رفاقت دارد. این فیلم اقتباسی بود از رمان رنگ های اصلی که کتابی سیاسی بود و داستانی خیالی داشت الهام گرفته از اولین کمپین انتخاباتی کلینتون در سال 1992.

ولی تام هنکس این شایعه ها را تأیید نکرد و فقط به نیکولز گفت که حسابی سرش شلوغ است و برنامه دارد در نجات سرباز رایان بازی کند و تهیه کنندگی سریالی را برای شبکه HBO بر عهده بگیرد. او همچنین گفت اگر در فیلم بازی می کرد، به کلینتون بی احترامی نمی شد: به تازگی با کلینتون در مراسمی بودم. او که این خبرها را شنیده بود به شوخی گفت اگر در فیلم رنگ های اصلی بازی کنی من ناراحت نمی شوم ها. کلی خندیدم.

در آخر جان تراولتا نقش جک استانتون را بازی کرد و اجرای خوبی که به نمایش گذاشت تحسین خیلی ها را برانگیخت.

2. نقشی نامعلوم در فیلم نفرین عقرب یشمی (The Curse Of The Jade Scorpion)

تام هنکس چندین دهه است که در سینما فعالیت می نماید و در طول این سال ها با بسیاری از کارگردان های مطرح همکاری نموده. هنکس با کارگردان های بزرگی مثل استیون اسپیلبرگ و ران هاوارد چندین بار کار نموده و در کنار آن ها برای نام هایی چون کلینت ایست وود، فرانک دارابونت و برادران کوئن هم بازی نموده است.

ولی کارگردانی که تام هنکس تا کنون شانس همکاری با او را پیدا ننموده، وودی آلن است که سر فیلم نفرین عقرب یشمی نزدیک بود این اتفاق بیفتد.

طبق گفته وودی آلن، به تام هنکس پیشنهاد شده بود که در این فیلم بازی کند ولی او رد کرد. گویا آلن قصد داشت رابرت دنیرو و تام هنکس را برای بازی در فیلمش راضی کند، ولی هردوی آن ها به دلیل قیمت کمی که آلن می توانست پرداخت کند، پینشنهاد او را رد کردند. آلن در مصاحبه ای با امپایر گفت: خیلی از بازیگرها هستند که می گویند امکان بازی در فیلم تو را نداریم، حتی بعد اینکه می گویند خیلی مشتاقیم با تو کار کنیم و در فیلمت باشیم. مشکل این است که من پول زیادی نمی توانم بدهم و آن ها ترجیح می دهند سر پروژه های دیگری با درامد 8 میلیون یا 10 میلیون دلار بروند.

فیلم در نهایت با بازیگران دیگری ساخته و شد نظرات ضد و نقیضی دریافت کرد. خود وودی آلن گفته یکی از بدترین فیلم هایش بوده.

تام هنکس هم سر پروژه بزرگ دیگری رفت و در کنار استیون اسپیلبرگ مشغول ساخت سریال جوخه برادران شد.

1. نقش بتمن/بروس وین در فیلم بتمن برای همواره (Batman Forever)

این یکی اگر می شد چیز جالبی بود مگر نه؟ چه کسی دلش نمی خواهد تام هنکس را با نقاب و شنل بتمن نبیند؟

مایکل کیتون بعد از بازی در دو فیلم بتمن پیروزی که تیم برتون ساخت تصمیم گرفت از بازی در دنباله های بعدی کنار بکشد. وارنر ماند و انتخاب بازیگری جدید برای یکی از محبوب ترین ابرقهرمان ها.

همان طور که انتظارش می رفت، تمام بازیگرهای مرد مطرح دهه 90 برای ایفای نقش بتمن در نظر گرفته شده بودند. از دنیل دی لوئیس و کرت راسل گرفته تا جانی دپ و مل گیبسون و کیانو ریوز. در میان این اسامی بزرگ و ستاره های محبوب، نام تام هنکس هم به چشم می خورد که بعد از دومین اسکارش صندلیی حتی بالاتر از قبل پیدا نموده بود.

ولی تام هنکس حس کرد که بازی در نقش بتمن تصمیم درستی برای او نیست و تا همین امروز هم در هیچ فیلم ابرقهرمانی حضور پیدا ننموده است. با توجه با اینکه بتمن برای همواره نه در بین هواداران بتمن بازخورد خوبی داشت و نه منتقدها تحویلش گرفتند، می توانیم بگوییم تام هنکس تصمیم درستی گرفت.

منبع: WhatCulture

منبع: دیجیکالا مگ

به "12 نقش ماندگار سینما که تام هنکس رد نموده است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12 نقش ماندگار سینما که تام هنکس رد نموده است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید