حدس برای جلوگیری از تخریب بیشتر یک تپه6000ساله

به گزارش وبلاگ گفتگوی آفاق به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی وگردشگری یدالله حیدری باباکمال سرپرست هیات باستان شناسی گفت: از شمال این تپه جاده آسفالته آغچه حصار - اغلان تپه می گذرد. خانه های مسکونی سمت شمال ،شمال غرب و شمال شرق و زمین های کشاورزی سمت جنوب و غرب تپه آسیب زیادی را به عرصه و حریم تپه وارد آورده است. باتوجه به آنچه گفته شدتعیین عرصه وحریم تپه اغلان تپه آغچه حصار برای جلوگیری ازتخریب و حفظ تپه از آسیب های موجود لازم و ضروری به نظر می رسد .

حدس برای جلوگیری از تخریب بیشتر یک تپه6000ساله

او با اشاره به آغاز برآورد از سمت جنوب تپه تاکید نمود:این تپه از فرهنگ سفال خاکستری هزاره اول پیش از میلاد برخوردار است که با فرهنگ هزاره اول خوروین و تپه حصار دامغان قابل مقایسه است.

این باستان شناس همچنین از مشاهده سفالهای هزاره های سوم و چهارم پیش از میلاد برروی این تپه باستانی اطلاع داد و گفت: اهداف دیگر این برآورد مشخص کردن گستردگی این اثر تاریخی در ادوار گذشته و ارایه برنامه های باستان شناسی آینده است. به همین منظور کمانه زنی به ابعاد 1.5در 1متروبا درنظر داشتناصول سیستماتیک کاوش در تپه ایجادشدکه پس از انجام برآورد و براساس نتایج حاصله خط عرصه مشخص خواهد شد.

این باستان شناس گفت : ابتداو پیش ازایجادگمانههابا تهیه عکس هوایی و آنالیز شرایط توپوگرافی تپه مطالعه شدو سپس با درنظر دریافت جوانب تپه ،موقعیت وشواهد بصری عرصه ظاهری تپه گمانه ها در خارج ازعرصه با فاصله متناسب 5تا10متر ازعرصه ظاهری و حریم درجه 1 تپه و با فاصله طولی حدود 30 متر از یکدیگر انتخاب شده است.

برآورد به منظور مشخص عرصه و پیشنهاد حریم اغلان تپه که با مجوز رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از نیمه شهریور آغاز شده است تانیمه مهر ماه سالجاری ادامه دارد.

اغلان تپه در یکی از روستاهای دهستان رامجین از بخش چهارباغ شهرستان ساوجبلاغ استان البرز واقع شده است که به شماره 10834 به ثبت ملی رسیده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "حدس برای جلوگیری از تخریب بیشتر یک تپه6000ساله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حدس برای جلوگیری از تخریب بیشتر یک تپه6000ساله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید