موهای خاکستری با برطرف استرس به رنگ طبیعی خود بازمی گردند

به گزارش وبلاگ گفتگوی آفاق، تحقیقات صورت گرفته در کالج پزشکان و جراحان واگلوس دانشگاه کلمبیا در ایالات متحده نشان داد که ارتباط نزدیکی میان استرس و سفید شدن مو وجود دارد.

موهای خاکستری با برطرف استرس به رنگ طبیعی خود بازمی گردند

به گزارش وبلاگ گفتگوی آفاق، محققان نه تنها دریافتند که استرس می تواند خاکستری شدن موها را تسریع کند، بلکه در کمال شگفتی به شواهدی دست یافتند که نشان داد وقتی استرس از بین می رود هم بعضی تارهای مو می توانند بار دیگر رنگ طبیعی خود را بازیابند.

این نتیجه از آن رو باعث شگفتی بود که مطالعات پیش از این روی موش ها، نشان داده بود موهای خاکستری ناشی از استرس برای همواره خاکستری باقی خواهند ماند.

گزارش نتایج این تحقیقات در 22 ژوئن در نشریه علمی eLife به قلم دکتر مارتین پیکارد، پژوهشگر ارشد و دانشیار پزشکی رفتاری در کالج پزشکان و جراحان واگلوس منتشر شده است.

او در این گزارش می نویسد: شناخت سازوکارهایی که باعث می گردد موهای سفید قدیمی دوباره رنگ طبیعی و دوران جوانی خود را بازیابند، می تواند سرنخ های جدیدی را درباره قابلیت انعطاف پذیری پیری در انسان و بویژه تاثیر استرس در اختیار ما بگذارد… شواهد نشان داد که پیری انسان یک فرایند بیولوژیکی ثابت و خطی نیست بلکه ممکن است تا حدودی متوقف یا موقتا معکوس گردد.

موهای ما حاوی اطلاعاتی درباره تاریخ بیولوژیک زندگی ما است

مارتین پیکارد می گوید: همانطور که حلقه های تنه درخت اطلاعات مربوط به دهه های گذشتۀ زندگی درخت را در خود نگه می دارد، موهای ما هم حاوی اطلاعاتی درباره تاریخ بیولوژیک زندگی ما است… وقتی موها به شکل فولیکول همچنان زیر پوست هستند، تحت تأثیر هورمون های استرس و سایر چیزهایی که در فکر و بدن ما اتفاق می افتد قرار می گیرند و هنگامی که رشد می نمایند و از پوست سر بیرون می آیند، سفت می شوند و یک شکل پایدار و دائمی می گیرند.

اگرچه این اعتقاد که استرس باعث خاکستری شدن مو می گردد در میان مردمان کشورها رواج و قدمت زیادی دارد، اما دانشمندان تا کنون نتوانسته بودند از لحاظ علمی و به علت نبود تجهیزات دقیق برای مقدار گیری، ارتباط میان زمان وقوع استرس و تاثیر آن بر رنگدانه سازی در یک تک فولیکول را ثابت نمایند.

اما در جریان این تحقیق، آیلت روزنبرگ، از دانشجویان مارتین پیکارد پیروز شد روش جدیدی را برای گرفتن تصاویری بسیار دقیق از برش های ریز موی انسان ابداع کند؛ روشی که مقدار سفید شدن هر کدام از برش های مو را در زمان واقعی و بطور کمی نشان می داد.

او توانست برش هایی از مو به عرض یک بیستم میلی متر ایجاد کند که هر کدام از آنها معرف حدود یکساعت رشد مو بودند.

مارتین پیکارد می گوید: اگر تنها از چشمانمان برای تماشا مو استفاده کنیم، اینطور به نظر می رسد که مو در تمام مواقع یک رنگ دارد… اما در زیر یک اسکنر با وضوح بالا، می توان تغییرات کوچک و ظریف در رنگ مو را مشاهده کرد و این همان چیزی است که ما مقدار گیری می کنیم.

پژوهشگران در این تحقیق موهای 14 داوطلب را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند و نتایج را با شرایط ورود استرس به هرکدام از داوطلبان در طول هفته مقایسه کردند. آنها متوجه شدند که در زمان نبود استرس، بعضی موهای خاکستری بطور طبیعی رنگ اصلی خود را باز می یابند؛ چیزی که پیش از آن هرگز بطور مستند دیده نشده بود.

از جمله، در میان این داوطلبان فردی بود که به تعطیلات رفت و در این مدت بعضی از تارهای موی او دوباره سیاه شدند.

برای درک بهتر تاثیر استرس بر مو و سفید شدن آن، پژوهشگران بعلاوه پروتئین های موجود در موها و چگونگی تغییر سطح پروتئین ها را در هر مو مقدار گیری کردند. آنها دریافتند که با تغییر رنگ مو در پی فشار روانی، در 300 پروتئین مو هم تغییراتی ایجاد می گردد.

آنها با مطالعه میتوکندری های پوست هم دریافتند که خاکستری شدن ناشی از استرس، باعث از بین رفتن سلول های بنیادی در فولیکول مو می گردد.

با این وجود پژوهشگران تاکید دارند که اگرچه کوشش برای داشتن استرس کمتر در زندگی خوب است، اما لزوما باعث نمی گردد که موهای شما همواره به رنگ طبیعی خود بازگردند.

دکتر پیکارد می گوید: بر اساس مدل سازی ریاضی ما، موها باید قبل از سفید شدن به مرحلۀ آستانه برسند. در میانسالی، هنگامی که مو به علت سن بیولوژیکی و سایر عوامل به آن آستانه نزدیک است، استرس باعث عبور سریع تر از این آستانه و درنهایت خاکستری شدن مو می گردد. اما تصور نمی کنیم که کاهش استرس در پیرمرد 70 ساله ای که سال ها موهای خاکستری داشته، باعث تیره شدن دوبارۀ موهای او گردد. یا افزایش استرس در یک کودک 10 ساله برای خاکستری شدن موهای او کافی باشد.

منبع: بهداشت نیوز

منبع: جام جم آنلاین

به "موهای خاکستری با برطرف استرس به رنگ طبیعی خود بازمی گردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موهای خاکستری با برطرف استرس به رنگ طبیعی خود بازمی گردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید