قرص کلونازپام چیست؟ (عوارض قرص کلونازپام)

به گزارش وبلاگ گفتگوی آفاق، قرص کلونازپام (Clonazepam) دارویی است که توسط پزشک برای کنترل تشنج و صرع تجویز می گردد. خواب آلودگی، سردرد و تپش قلب از عوارض قرص کلونازپام است.

قرص کلونازپام چیست؟ (عوارض قرص کلونازپام)

سرویس سلامت - زندگی های مدرن امروزی خالی از تنش و اضطراب نیست. گاهی افراد برای رسیدن به یک آرامش روحی و جسمی به داروها متوسل می شوند. یکی از داروهایی که در این زمینه برای بیماران تجویز می شود قرص کلونازپام است. با هم نگاهی به موارد مصرف و عوارض این دارو می اندازیم.

قرص کلونازپام چیست؟

کلونازپام (Clonazepam) دارویی از گروه بنزودیازپین ها است که برای پیشگیری و درمان تشنج، حمله هراس و بی قراری حرکتی تجویز می شود. این دارو عمدتا برای مقابله با بعضی از انواع تشنج، بخصوص در انواع خاصی از صرع و نیز برای مقابله با شوک های ناشی از ترس کاربرد دارد. اندازه گیری ها نشان می دهد که این دارو کیفیت زندگی و بهره وری کار افرادی را که از شوک های ناشی از ترس رنج می برند، بهبود می بخشد. از کلونازپام همچنین به عنوان یک داروی ضدافسردگی هم استفاده می شود. این دارو به خوبی از دستگاه گوارشی جذب و دفع آن به وسیله ادرار صورت می گیرد.

داروهای دیگری هم به منظور کنترل تشنج و صرع مصرف می شوند که از آن جمله می توان به قرص گاباپنتین اشاره نمود. در لینک زیر شرحات مربوط به این داروها را بخوانید.

قرص گاباپنتین چیست؟ (عوارض قرص گاباپنتین)

معرفی قرص ضد استرس، قرص آرامبخش و ضد اضطراب

چنانچه برای برطرف اضطراب و افسردگی قصد مصرف این دارو را دارید بهتر است با روش های خانگی کنترل استرس هم آشنا شوید. بدون شک این روش های آسان و کاربردی می توانند به کاهش استرس یاری نمایند.

درمان خانگی استرس (درمان استرس با داروهای گیاهی)

موارد مصرف ، عوارض و تداخل دارویی

تشنج

صرع

حملات پانیک

اختلالات اضطرابی

افسردگی

عوارض خواب آلودگی، اختلالات رفتاری، اختلال در تکلم، سردرد، تپش قلب، بثورات جلدی، تهوع، اسهال، خشکی دهان
داروهای ضدتشنج، تضعیف نماینده ها، ریتوناویر، آنتی هیستامین ها، ضدافسردگی ها، ضددردهای مخدر، آنتی سایکوتیک ها،

الکل

توجه داشته باشید که هر فردی که از این دارو استفاده می نماید به عوارضی که در جدول بالا ذکر شد دچار نمی شود. همچنین معمولا این علایم خود به خود بهبود می یابد. با این وجود در صورتی که این علایم برای شما بسیار آزاردهنده هستند یا این علایم در شما تداوم یافت بایستی پزشک خود را از موضوع باخبر سازید.

حساسیت دارویی

حساسیت دارویی شدید به کلونازپام بسیار نادر است. با این وجود در ضورت هرگونه واکنش آلرژیک به این دارو بایستی بی درنگ به یک مرکز درمانی مجهز مراجعه نمایید. واکنش پوستی، خارش بدن، تورم لب ها و صورت و تنگی نفس بعضی از علایم آلرژیک می باشند.

مقدار و نحوه مصرف

قرص کلونازپام را توسط دهان و طبق تجویز پزشک روزانه دو تا سه بار مصرف کنید. میزان دوز مصرفی آن به شرایط پزشکی، سن و واکنش به دارو بستگی دارد. برای بچه ها دوز مصرفی معمولا به وزن آن ها بستگی دارد. افراد بزرگسال معمولا مصرف این دارو را با دوز پایین آغاز می نمایند تا خطر عوارض جانبی آن کاسته شود. دوز خود را افزایش ندهید، به طور معمول و به مدت تعیینی که پزشک تجویز نموده است از آن بهره ببرید. این قرص را بهتر است یک دفعه و به همراه یک لیوان آب مصرف کنید.

این دارو طبق نظر پزشک برای بزرگسالان 1 تا 4 نوبت در روز مصرف می شود و مقدار مصرف آن برای آغاز 1.5 میلی گرم در روز بوده که به تدریج 4 تا 8 ملی گرم در روز افزایش می یابد. حداکثر دوز مصرفی این دارو 20 میلی گرم می باشد.

موارداحتیاط مصرف قرص کلونازپام

 1. بعد از مصرف طولانی مدت قطع ناگهانی مصرف می تواند منجر به صرع پایدار شود.
 2. در طی مصرف دارو باید آزمایش های CBC و کارکرد کبدی را انجام دهید.
 3. استفاده زیاد از این دارو می تواند کشنده باشد.
 4. اگر مبتلا به ناراحتی های کبدی هستید یا به کلونازپام یا دیگر بنزودیازپین حساسیت دارید نباید از این دارو بهره ببرید.
 5. در طول حاملگی بدون تجویز پزشک از این دارو استفاده نکنید و یا استفاده از آن را قطع ننمایید.
 6. کلونازپام ممکن است برای نوزاد متولد نشده خطراتی به همراه داشته باشد، و همچنین ممکن است اختلالات تنفسی و تغذیه ای را در نوزاد تازه متولد شده ایجاد نماید.
 7. در طی مصرف این دارو باید شیردهی قطع شود.
 8. هیچ گاه مصرف دارو را به طور ناگهانی قطع نکنید. یک آزمایش نشان داد در درمان بی خوابی، زمانی که افراد مصرف دارو را قطع می نمایند همه چیز به جای اول خود باز می شود به این معنی که نه تنها بیماری درمان نمی شود بلکه شرایط، حداقل برای مدتی، از قبل هم بدتر می شود.
 9. قبل از مصرف این قرص اگر اختلالات کلیوی یا کبدی، گلوکوم، مسائل تنفسی، یا سابقه افسردگی، افکار خودکشی، آسم، نفخ، اختلال مزمن انسداد ریه یا اعتیاد به داروها و الکل دارید پزشک خود را در جریان قرار دهید.
 10. این دارو را در دمای اتاق دور از رطوبت، گرما و نور نگاه دارید.

توصیه ها و اقدامات پرستاری

 • علایم و نشانه های واکنش ناخواسته را برای بیمار شرح دهید.
 • به بیمار هشدار دهید که هرگونه تغییر در رژیم دارویی باید توسط پزشک صورت گیرد.
 • تا وقتی که درجه اثرات تسکینی دارو در بیمار تعیین نشده است باید از انجام اعمالی که احتیاج به هوشیاری کامل دارند پرهیز کند.

گروه سلامت وبلاگ گفتگوی آفاق

منبع: setare.com

به "قرص کلونازپام چیست؟ (عوارض قرص کلونازپام)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قرص کلونازپام چیست؟ (عوارض قرص کلونازپام)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید