فواید بازی کردن برای بچه ها

به گزارش وبلاگ گفتگوی آفاق، دانشمندان هر روزه به نتایج جالبتری در زمینه فواید بازی کردن برای بچه ها می رسند. آن ها حتی از این پژوهش ها در زمینه ابداع روش های جدید برای بازی درمانی و یا بازپروری مغز استفاده می نمایند و معتقدند بهترین راه آموزش و تربیت کودک، بازی کردن است. شما در روز چند ساعت را به بازی کردن با بچه هاتان اختصاص می دهید؟

فواید بازی کردن برای بچه ها

وبلاگ گفتگوی آفاق | سرویس مادر و کودک - بازی احتیاج اولیه بچه ها است؛ و بهترین زمان تاثیرگذاری بازی همان سال های اولیه زندگی کودک است. منظور از بازی کردن رها کردن کودک در میان انواع اسباب بازی های رنگارنگ و گران قیمت نیست، بلکه هر فعالیت جسمی یا ذهنی هدفمندی که بصورت فردی یا گروهی انجام می گردد، می تواند یک بازی خوب برای کودک باشد و باعث لذت بردن کودک گردد. کودک هنگام بازی کردن راه و رسم زندگی را می آموزد و تمام قوانین جهان مثل قوانین اجتماعی یا فیزیکی را در جهانی کوچک و زیبایش شبیه سازی نموده و تمرین می نماید. اما این تنها فایده بازی کردن برای بچه ها نیست. در این مقاله با وبلاگ گفتگوی آفاق همراه باشید تا در خصوص نقش بازی در جهانی بچه ها اطلاعات بیشتری کسب کنید.

فواید بازی کردن برای بچه ها در هر مرحله از رشد

اثرات بازی کردن بر میزان هوش و رشد بچه ها همچنین سلامت جسمانی و روحی آن ها بسیار است. کودک در هر سنی احتیاج دارد به یک شکل خاص بازی کند. این تمایل طی سال های مختلف تغییر می نماید و به عبارتی حالت مرحله ای دارد. یعنی کودک پس از گذراندن یک مرحله وارد مرحله بعدی می گردد. این بازی ها عبارتند از:

1- بازی های اولیه (نوزادی)

در این سن کودک یک عنصر تقریبا منفعل است. شما برای او شکلک درمی آورید، دست ها و پاهایش را تکان می دهید، شکمش را قلقلک می دهید، برایش آواز می خوانید و بازی دالی با او انجام می دهید و او می خندد. بعلاوه او به کشف کردن بدنش هم می پردازد. انگشتان دستش را آنالیز می نماید، پاهایش را کشف می نماید و چون بدن نرمی دارد، ممکن است آن را به طرف دهانش ببرد. تغییر صدا و تقلید صدای حیوانات هم می تواند برای او جذاب باشد. فایده فعالیت های این مرحله برای کودک کشف بدن و توسعه حواس مختلف بدن (شنوایی، بینایی، لامسه و...) است.

2- بازی های انفرادی (بچه ها نوپا)

پس از گذراندن مرحله اول، می توان گفت تازه در این مرحله است که اسباب بازی ها برای کودک اهمیت پیدا می نمایند. البته نه فقط اسباب بازی، هر جسمی که قابلیت بازی کردن داشته باشد! از وسایل آشپزخانه گرفته تا البسه و اجسام مختلف. فقط نکته ای که در این مرحله وجود دارد تمایل کودک به تنها بازی کردن است. او دوست ندارد کسی وارد بازی گردد. خودش به تنهایی به اکتشاف می پردازد و در این اکتشاف قابلیت های بیشتری از خودش را کشف نموده و عزت نفس پیدا می نماید.

3- بازی های موازی (قبل از دبستان)

بچه ها از 2سالگی به بعد کم کم از جهانی تک نفره شان بیرون می آیند و به تعامل با اجتماع می پردازند. البته هنوز هم چندان با همبازی هایشان جفت و جور نیستند و بیشتر تمایل دارند هرکدام مشغول بازی های خودشان باشند و فقط در کنار هم بنشینند. آن ها حتی ممکن است اسباب بازی هایشان را باهم مبادله نمایند. ولی هر یک جداگانه به بازی می پردازند. از فواید بازی کردن برای بچه ها در این مرحله آماده شدن کودک برای ورود به اجتماع است.

4- بازی های اشتراکی (قبل از دبستان)

در این سن بچه ها همچنان به بازی کردن بصورت موازی می پردازند، ولی بسیار از همدیگر تقلید می نمایند و تعامل بیشتری باهم دارند. فایده این مرحله هم مانند مرحله قبل است. بعلاوه مهارت های گفتاری آن ها در این سن توسعه بیشتری می یابد.

5- بازی های مشارکتی (قبل از دبستان)

در این سن مهارت های صحبت کردن و گوش دادن بچه ها رشد یافته است و حالا می توانند جامعه پذیر شوند. بچه ها تعامل زیادی با یکدیگر خواهند داشت به این صورت که برنامه ریزی می نمایند و کار هایی که می خواهند انجام دهند را به هم می گویند و فعالیت هایی که انجام می دهند در پاسخ به کار هایی است که دیگران انجام می دهند؛ بنابراین از فواید بازی کردن برای بچه ها در این سن جای دادن روابط علت و معلولی در زندگی روزمره شان است.

بچه ها در این سن به وسیله وانمودسازی دست به یک بازی خانگی مثل بازی پدر و مادر می زنند و سعی می نمایند از ارتباط اولیه شان خارج شوند. آنان بدین شکل نقش پذیری را می آموزند.

6- بازی های پایانی (مدرسه)

بچه ها در سنین مدرسه توسط نقش و محدوده زمانی که دارند به بازی ها ساختار می دهند و خلاقیت شان را به کار می اندازند. آن ها در هنگام بازی از هم انتظار دارند که بی طرفانه و زیبا بازی نمایند و اگر کسی از قوانین پیروی نکند به او تذکر می دهند. فایده بازی های این سن اینست که کودک هنجار و ناهجار را می شناسد.

آن ها در این سن طرف هایشان را معین نموده و تیم تشکیل می دهند و بدین ترتیب نه تنها با هم معاشرت می نمایند که همکاری و تعاون را می آموزند.

همچنین برخی از بازی ها در این سن دوست یابی در کودک را تقویت نموده و به او یاد می دهد چگونه با دیگران دوست گردد و از بودن در جمع بهره ببرد؛ بنابراین فایده زیادی از نظر تقویت روحیه تیمی و معاشرت در اجتماع دارد.

بیشتر بخوانید: معرفی 8 بازی گروهی مفرح برای بچه ها

فواید انجام دادن انواع بازی ها برای بچه ها

بجز بازی هایی که بچه ها در سنین خاص به شیوه خودشان انجام می دهند، ممکن است نوعی بازی را بر انواع دیگر بازی ترجیح بدهند. در این قسمت به بیان انواع بازی ها و خاصیت شان برای کودک می پردازیم.

بازی های آموزشی

مهمترین وسیله های آموزشی کودک اسباب بازی های خوب هستند. یعنی اسباب بازی های غنی از نظر پرورش خلاقیت در کودک یا دیگر استعداد های او که می تواند هرچیزی مانند خانه بازی یا مکعب باشد. از خانه های کوچک می توان برای آشنا کردن کودک با واقعیت های موجود زندگی استفاده کرد. بازی های آموزشی موجب تقویت حواس، پرورش مغز و رشد قوای ذهنی و اجتماعی کودک می شوند به شرط آن که سعی کنیم کنترل اصلی بازی در اختیار کودک باشد و جهت آن را معین کند. چون کودک تا قبل از سن مدرسه به هیچ عنوان نباید زیر فشار آموزش برود.

بازی های جسمی

کهن ترین نوع بازی بازی های جسمانی هستند که از قدیم پدر و مادر ها از آنها بعنوان ابزاری برای تخلیه کردن انرژی کودک استفاده می کردند تا از شیطنت آن ها در خانه بکاهند. اتفاقا موثر هم هستند و واقعا برای مصرف انرژی اضافی بدن، نجات یافتن از خستگی و کسالت و تقویت قوای جسمانی کودک مفید واقع می شوند. حتی رفتار های ناآرام و پرخاشگری را کاهش می دهند و بخاطر تنوع بسیار حوصله کودک را سر نمی برند. پیشنهاد می کنیم حتما معرفی بازی های حسی حرکتی برای بچه ها و مزایای آنها را در وبلاگ گفتگوی آفاق بخوانید و بهره ببرید. همچنین می توانید با انواع بازی های ورزشی برای بچه ها و نوجوانان آشنا شوید.

بازی های نمادین

این بازی ها، بهترین شیوه های بازی درمانی هستند. وقتی کودک می بیند در تقلید کردن از بزرگتر ها و دستیابی به یک سری وسایل ناموفق است احتیاج ها و آرزوهایش را با یاری وسایل نمادی بیان می نماید. مثلا یک مکعب را بعنوان تلفن همراهش دم گوشش برده و با آن حرف می زند.

بازی در طبیعت

از فواید بازی کردن برای بچه ها مخصوصا در طبیعت این است که این بازی ها نه تنها منجر به رشد کودک از نظر جسمانی و روانی می گردد، بلکه بلوغ و پختگی شخصیت را همراه دارد. مثلا بیشتر بازی های طبیعی توام با حرکات و تقلا های سخت است و همین عاملی است که کودک بتواند شیوه های گوناگون روبرو شدن با محدودیت های موجود در زندگی آینده خود و عالم هستی و پرش از این محدودیت ها را تمرین کند.

بازی های تقلیدی

این بازی ها اولین گام های همسو شدن با اجتماع هستند و کودک در آن ها ایفای نقش های متفاوت در زندگی را آموزش می بیند. کودک معمولا برای تقلید از والدین و خواهر یا برادرش آغاز می نماید. سپس ممکن است از دوستان و معلمان دبستانش تقلید کند.

بیشتر بخوانید:بازی با بچه ها، بهترین روش پرورش مغز

سخن آخر

بدترین ارمغان زندگی شهری برای بچه ها ما، زندانی کردن آنان در آپارتمان های تنگ و تاریک و راهنمایی کردن آنان به سمت تلویزیون، رایانه، تبلت و گوشی موبایل بود. خوب که دقت کنیم می بینیم خودمان برای بچه هامان بجز بازی با رایانه و تبلت گزینه دیگری نگذاشته ایم. ما وقت بازی کردن با او را نداریم، حوصله سر و صداهایش را نداریم، او را به فضای آزاد نمی بریم و حتی در خریدن اسباب بازی ها هم دقت و مطالعه کافی به عمل نیاورده و چشم و هم چشمی می کنیم. این نوع رفتار ما، کم کم سلیقه وی را شکل می دهد و باعث می گردد خود او هم از فعالیت های متناسب با سنش و بازی های هدفمند دوری کند. باید بدانیم بازی غذای روح کودک است. شما چه بازی هایی را برای بچه ها در شرایط کنونی ترجیح می دهید و چرا؟ اگر کودک زیر یک سال دارید پیشنهاد می کنیم با 14 اسباب بازی برای بچه ها زیر یک سال آشنا شوید.

منبع: ستاره

به "فواید بازی کردن برای بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فواید بازی کردن برای بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید