خبرنگاران دژپسند:جرایم معوقات مالیاتی در سال 99 بخشیده می شود

به گزارش وبلاگ گفتگوی آفاق، تهران- خبرنگاران- وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه امسال هم جرایم معوقات اقتصادیاتی، بخشیده خواهد شد، گفت: به دلیل شرایط ناشی از شیوع کرونا، دامنه این بخشودگی را از بنگاه های تولیدی، به بنگاه های تولید کالا و خدمات گسترش داده ایم.

خبرنگاران دژپسند:جرایم معوقات مالیاتی در سال 99 بخشیده می شود

به گزارش روز دوشنبه وزارت امور مالی و دارایی، فرهاد دژپسند دو مصوبه مهم شورای عالی هماهنگی مالی سران قوا در زمینه سیاست های حمایتی مالیاتی دولت از بنگاه های تولیدی را تشریح کرد.

وزیر امور مالی و دارایی با بیان اینکه ما در سال جاری از یک سو بحث جهش تولید را به عنوان شعار سال و از سوی دیگر، بحث مبارزه با تبعات منفی همه گیری کرونا را داریم، گفت: اقتضای توجه به این دو امر مهم، این است که ضمن مراعات حال فعالان مالی، در بحث مالیات باید به درآمدهای مالیاتی برای رها سازی بودجه از نفت و تامین نیاز های کشور تکیه کنیم.

وی اضافه کرد: به همین دلیل، یکسری مصوبات را از شورای عالی هماهنگی مالی سران قوا گرفتیم که می تواند در فارغ کردن بخش خصوصی و فعالان مالی از برخی دغدغه ها و همچنین افزایش درآمدهای دولت، تعیین کننده باشد.

دژپسند با اشاره به مساله جرایم سنگین مالیات معوق فعالان مالی و درآمد 10 هزار میلیارد تومانی سال گذشته دولت با بخشودگی این جرایم، در صورت تسویه اصل مالیات، گفت: سال جاری هم با توجه به تجربه پیروز سال گذشته، از شورای عالی هماهنگی مالی سران قوا مصوبه ای گرفتیم که ما می توانیم سال جاری هم جرایم معوق مالیاتی را ببخشیم.

وی اضافه کرد: در سال جاری البته یک کار دیگر را هم کرده ایم که به دلیل شرایط ناشی از شیوع کرونا، دامنه این بخشودگی را از بنگاه های تولیدی، به بنگاه های تولید کالا و خدمات گسترش دادیم تا مودیان بیشتری مشمول این بخشودگی بشوند و بتوانیم از درآمد بیشتری برخوردار شویم.

وزیر اقتصاد ادامه داد: همچنین، در قانون قبلی، ما مشوقی داشتیم که اگر مودی، مالیات تعیین و برآورد شده خود را زودتر می پرداخت، به ازای هر ماه، یک درصد پاداش به وی تعلق می گرفت که الان، طبق قانون، این رقم با50 درصد افزایش، به یک و نیم درصد رسیده است.

وی اضافه کرد: یعنی اگر مودی در طول 12 ماه، زودتر مالیات خود را بدهد، در مجموع یک سال از 18 درصد پاداش برخوردار خواهد شد که این پاداش، حتی از نرخ سود سپرده بانکی هم سه درصد بیشتر است.

وی شرح داد: به این ترتیب، هم درآمد دولت افزایش پیدا می کند و دیگر نیازی ندارد برای این امر به سراغ سایر منابع برود و هم سود خوبی نصیب بخش خصوصی می شود.

دژپسند با بیان اینکه بنگاه های مالی به دلیل شرایط خوب بازار سرمایه، تمایل زیادی دارند برای بورس پذیرش بگیرند، گفت: بنگاه هایی هستند که شرایط مالیاتی شفاف و روشنی دارند اما نگران این هستند که اگر وارد بازار سرمایه بشوند، زمینه و بهانه ای پیدا شود که پرونده مالیاتی سنوات گذشته آنها مورد کالبد شکافی مجدد قرار گیرد.

وزیر اقتصاد شرح داد: ما برای رفع این دغدغه، طی مصوبه ای که از شورای عالی هماهنگی مالی سران قوا گرفتیم و خوشبختانه ابلاغ هم شده است، ورود سازمان امور مالیاتی به پرونده های سال های ماقبل 1398 تمامی شرکت هایی که در سال جاری در بورس پذیرش می شوند را ممنوع کرده ایم و این شرکت ها تنها بابت صورت مالی سال 1398 خود مالیات خواهند پراخت.

دژپسند اضافه کرد: این یک فرصت طلایی خاص است که هم باعث تعمیق بازار سرمایه می شود و هم پایه و درآمد مالیاتی جدیدی برای دولت ایجاد می کند.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران دژپسند:جرایم معوقات مالیاتی در سال 99 بخشیده می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران دژپسند:جرایم معوقات مالیاتی در سال 99 بخشیده می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید