ترجیح کره جنوبی برای خرید نفت

به گزارش وبلاگ گفتگوی آفاق، ایرنا نوشت: پالایشگاه و مسئولان بخش های دولتی و انرژی در کره جنوبی ضمن ابراز خشم از تصمیم آمریکا برای جلوگیری از خرید نفت ایران تأکید دارند که برای آنها ترجیحاً و به دلایل اقتصادی و فنی نفت ایران اهمیت دارد.

ترجیح کره جنوبی برای خرید نفت

مؤسسه اقتصاد انرژی کره جنوبی روز سه شنبه اعلام نمود؛ این کشور پیش از این بارها در شرایط مضیقه خرید نفتی به دلیل این تحریم ها قرار گرفته و هیچوقت نتوانسته است مواد نفتی ایده آل مانند آنچه از ایران می خرد را پیدا کند.

کیم جایه کیونگ از پژوهشگران این مرکز می گوید: پالایشگاه ها تمایلی به خرید نفت فوق سبک از کشورهای دیگر حتی از قطر ندارند زیرا بهای آنها بالاتر است.

پالایشگاه های کره جنوبی در سال های اخیر توانسته بودند همه خریدهای نفت فوق سبک خود را از ایران انجام دهند اما تمدید نشدن معافیت برای خریداران نفت ایران از سوی آمریکا، بدجوری این کشور را نگران نموده و هزینه هایش را افزایش داده است.

پالایشگاه های کره جنوبی اعلام نموده اند که نفت فوق سبک ایران نسبت به کشورهای دیگر از جمله قطر دارای سولفور کمتری است؛ بهای رقابتی مناسبی دارد و برای فراوری مواد پتروشیمی که می تواند در محصولات مختلف از جمله بطری های پلاستیکی استفاده گردد، بسیار مناسب است.

لی میونگ یوک از شرکت اس کی کره جنوبی می گوید: آمریکا پالایشگاه ها را مجبور می نماید به سمت خرید از کشورهای دیگر بروند؛ اما مسأله افزایش هزینه ها را نمی تواند حل نماید. این روند افزایشی ادامه خواهد یافت.

تحلیلگران کره ای تصریح نموده اند؛ وقتی هزینه برای تهیه مواد خام از جمله نفت فوق سبک به دلیل خرید نکردن از ایران افزایش یابد، فراوریات با هزینه بیشتری به دست مشتری خواهد رسید و این موضوعی نیست که برای کسی خوشایند باشد؛ ضمن آنکه کره جنوبی در فراوری این محصولات قدرت رقابتی خود را در برابر بعضی کشورها نظیر چین از دست خواهد داد.

کره جنوبی اگرچه بخشی از نفت سبک مورد احتیاج خود را از کشورهای قطر، نیجریه، نروژ، لیبی، مالزی، فیلیپین، استرالیا و قطر تأمین می نماید اما آمارها نشان می دهد این کشور نزدیک به 50 درصد نفت فوق سبک لازم برای شرکت ها و پالایشگاه های خود را از ایران وارد نموده است.

گزارش ها حاکی است؛ سهم واردات این فراورده از کشورهای ذی ربط بسیار ناچیز است و این منابع به هیچ وجه نتوانسته اند جای ایران را برای کره جنوبی پر نمایند و برای همین، معافیت ها برای این کشور اهمیت زیادی دارد.

کاخ سفید، دوم اردیبهشت سال جاری در بیانیه ای اعلام نمود؛ دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا تصمیم گرفته است معافیت خرید نفت ایران که پیشتر به هشت کشور داده بود را تمدید نکند.

این تصمیم آمریکا مورد انتقاد کشورهایی مانند چین، هند و ترکیه قرار گرفته و به نظر می رسد بر تعداد کشورهای معترض به این رویکرد افزوده خواهد شد.

ترامپ با اعلام تحریم صادرات نفت ایران از 12 اردیبهشت، کشورهایی که به خواسته آمریکا عمل ننمایند را به اعمال تحریم تهدید نموده است.

این در حالی است که اقدام یکجانبه آمریکا موجب نگرانی در بازارهای جهانی شده است؛ بازار نفت با واکنش منفی به این تصمیم، شاهد افزایش سه درصدی بهای نفت بوده که بیشترین میزان افزایش در 2019 بوده است.

310 310

کره جنوبی پیش از این نیز با اعزام هیأتی به واشنگتن خواهان تمدید معافیت خرید نفت ایران شده بود. این کشور حدود سه تا 5 درصد نفت مورد احتیاج خود را از ایران تأمین می نماید.

منبع: خبرآنلاین

به "ترجیح کره جنوبی برای خرید نفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترجیح کره جنوبی برای خرید نفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید